Choď na obsah Choď na menu
 


Asistencia pri odbere moču na vyšetrenie

4. 10. 2010

1.Vyšetrenie moču: chemické, biochemické, kvantitatívne a mikrobilogické. Moč sa odoberá močením alebo cievkovaním.

2.Pomôcky: zberná nádoba alebo močový pohár, diagnostické indikátorové papieriky (heptafan, tetrafan), rukavice,buničitá vata, skúvavka, emitná miska

3.Odber moču na chmické vyšetrenie: zistujeme prítomnost cukru, krvi, bielkoviny, ketony, zlčové farbivá. Moč vyšetrujeme na oddelení ind. papierikmi.

4.Odber moču na biochemické vyšetrenie- mikroskopicky sa vyšetrujú leukocity, erytrocity, epitelové bunky, valce. Odoberá sa prvý ranný moč. Vyšetruje sa v biochcemckom laboratoriu.

5. Odber moču na kvantitatívne vyšetrenie- zistujeme objem moču za určité časové obdibie. Po ukončení odberu sa moč musí premiešat a odobrat vzorku do skúmavky, na žiadanke musí byt hmotnost pacienta, množstvo moču a merná hmotnost mocu( normálna 1018-1021)

6.Asistencia pri odbere moču na mikrobiologické vyšetrenie- odoberá sa do sterilných skúmavie asptickým spôsobom- cievkovaním alebo prirodzenou cestou (pacient sa vymočí do sterilnej skúmavky po dôkladnom umytí)

7.Odber moču u detí- u dojčiat a batoliat odoberáme moč do plastického vrecka s umelej hmoty ktoré prilepíme na genitálie. dojčatá a batolata sa cievkujú výnimočne